API Delevan P160R-183GS
P160R-183GS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-183GS
Brief Description
FIXED IND 18UH 350MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-183GS.pdf
Availability of P160R-183GS
QUANTITY
P160R-183GS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-183GS
Internal Part NumberEIS-P160R-183GS
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±2%
Current Rating350mA
Current - Saturation358mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-183GS
Related LinksP160R, P160R-183GS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-183GS Details Description
Related parts for P160R-183GS
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1 OHM 0804 datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 16BTN LOW PROFILE datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
MICRO 36 PIN 36" RBW 36" FLOAT datasheet.pdf