API Delevan P160R-391JS
P160R-391JS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-391JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM
Datasheet Download
P160R-391JS.pdf
Availability of P160R-391JS
QUANTITY
P160R-391JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-391JS
Internal Part NumberEIS-P160R-391JS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating1.873A
Current - Saturation2.417A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-391JS
Related LinksP160R, P160R-391JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-391JS Details Description
Related parts for P160R-391JS
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3.5A SOT-89 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 188 I/O 256BGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG RED 500' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.22 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HDI RECP ASSY 2 ROW 110 POS datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf