API Delevan P160R-391KS
P160R-391KS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-391KS
Brief Description
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM
Datasheet Download
P160R-391KS.pdf
Availability of P160R-391KS
QUANTITY
P160R-391KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-391KS
Internal Part NumberEIS-P160R-391KS
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±10%
Current Rating1.873A
Current - Saturation2.417A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)35 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-391KS
Related LinksP160R, P160R-391KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-391KS Details Description
Related parts for P160R-391KS
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Automotive, Backlight 32-TQFN-EP (5x5) datasheet.pdf
NES CONTROLLER SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf