API Delevan P160R-393JS
P160R-393JS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-393JS
Brief Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-393JS.pdf
Availability of P160R-393JS
QUANTITY
P160R-393JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-393JS
Internal Part NumberEIS-P160R-393JS
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±5%
Current Rating261mA
Current - Saturation244mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-393JS
Related LinksP160R, P160R-393JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-393JS Details Description
Related parts for P160R-393JS
VARISTOR 22.95V 30A 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 154K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 0.15% 6A 12.7MM datasheet.pdf