API Delevan P160R-393KS
P160R-393KS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-393KS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 39UH 261MA 1.8 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-393KS.pdf
Availability of P160R-393KS
QUANTITY
P160R-393KS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-393KS
Internal Part NumberEIS-P160R-393KS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP160R
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±10%
Current Rating261mA
Current - Saturation244mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-393KS
Related LinksP160R, P160R-393KS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-393KS Details Description
Related parts for P160R-393KS
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE 1.25A 600V TELELINK W/CLIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 33PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 530MA 160 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
DIODE AVAL 1A 600V SOD-57 datasheet.pdf