API Delevan P160R-563JS
P160R-563JS picture photo
Mfg. Part Number
P160R-563JS
Brief Description
FIXED IND 56UH 213MA 2.7 OHM SMD
Datasheet Download
P160R-563JS.pdf
Availability of P160R-563JS
QUANTITY
P160R-563JS Order Process
Ship out your order
Specifications of P160R-563JS
Internal Part NumberEIS-P160R-563JS
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating213mA
Current - Saturation204mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.155" L x 0.125" W (3.68mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P160R-563JS
Related LinksP160R, P160R-563JS Datasheet, API Delevan Distributor
P160R-563JS Details Description
Related parts for P160R-563JS
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 50MA 26 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 265MA 3.99 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 18V SMD datasheet.pdf