E-Switch P16EES11JYELYEL
P16EES11JYELYEL picture photo
Mfg. Part Number
P16EES11JYELYEL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16EES11JYELYEL.pdf
Availability of P16EES11JYELYEL
QUANTITY
P16EES11JYELYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of P16EES11JYELYEL
Internal Part NumberEIS-P16EES11JYELYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16EES11JYELYEL
Related LinksP16EES1, P16EES11JYELYEL Datasheet, E-Switch Distributor
P16EES11JYELYEL Details Description
Related parts for P16EES11JYELYEL
RES SMD 80.6KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 64POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A 3HUSON datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAB 32 GASKET FRTMT PCP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 253VAC AXIAL AXIA datasheet.pdf