E-Switch P16EES11KYELYEL
P16EES11KYELYEL picture photo
Mfg. Part Number
P16EES11KYELYEL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16EES11KYELYEL.pdf
Availability of P16EES11KYELYEL
QUANTITY
P16EES11KYELYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of P16EES11KYELYEL
Internal Part NumberEIS-P16EES11KYELYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16EES11KYELYEL
Related LinksP16EES1, P16EES11KYELYEL Datasheet, E-Switch Distributor
P16EES11KYELYEL Details Description
Related parts for P16EES11KYELYEL
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 4.1V 2A 12MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf