E-Switch P16EET11AWHT
P16EET11AWHT picture photo
Mfg. Part Number
P16EET11AWHT
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
P16EET11AWHT.pdf
Availability of P16EET11AWHT
QUANTITY
P16EET11AWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of P16EET11AWHT
Internal Part NumberEIS-P16EET11AWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesP16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P16EET11AWHT
Related LinksP16EET, P16EET11AWHT Datasheet, E-Switch Distributor
P16EET11AWHT Details Description
Related parts for P16EET11AWHT
TRANSISTOR NPN 15V 100MA SC70-3 datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 400KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 400MW SOD323 datasheet.pdf
IC SENSOR MOLDED LEAD 3V 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 950MA 110 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.3UH 535MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
QFN-56 TO DIP-56 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf