API Delevan P1812-822G
P1812-822G picture photo
Mfg. Part Number
P1812-822G
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 600MA 548 MOHM
Datasheet Download
P1812-822G.pdf
Availability of P1812-822G
QUANTITY
P1812-822G Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812-822G
Internal Part NumberEIS-P1812-822G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation871mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)548 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812-822G
Related LinksP1812, P1812-822G Datasheet, API Delevan Distributor
P1812-822G Details Description
Related parts for P1812-822G
CONN STACKER .156" 2POS SGL TIN datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE 1GP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
DEV IP CORE CPRI ECP5 USER/CONF datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf