API Delevan P1812R-272K
P1812R-272K picture photo
Mfg. Part Number
P1812R-272K
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 800MA 288 MOHM
Datasheet Download
P1812R-272K.pdf
Availability of P1812R-272K
QUANTITY
P1812R-272K Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812R-272K
Internal Part NumberEIS-P1812R-272K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812R
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±10%
Current Rating800mA
Current - Saturation1.513A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)288 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812R-272K
Related LinksP1812, P1812R-272K Datasheet, API Delevan Distributor
P1812R-272K Details Description
Related parts for P1812R-272K
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
LCD MODULE 24X2 CHARACTER datasheet.pdf
POT JOYSTICK 50K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 1000' datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS63030-417 datasheet.pdf
RES 21K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPTICAL SW SCHMITT TRIG 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SAFETY 6PST 6A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf