API Delevan P1812R-273J
P1812R-273J picture photo
Mfg. Part Number
P1812R-273J
Brief Description
FIXED IND 27UH 330MA 1.404 OHM
Datasheet Download
P1812R-273J.pdf
Availability of P1812R-273J
QUANTITY
P1812R-273J Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812R-273J
Internal Part NumberEIS-P1812R-273J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812R
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating330mA
Current - Saturation465mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.404 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812R-273J
Related LinksP1812, P1812R-273J Datasheet, API Delevan Distributor
P1812R-273J Details Description
Related parts for P1812R-273J
CONN RECEPT 12POS .093 PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD CPU ETHERNET SR9150 SMRTSTR datasheet.pdf
TRANSISTOR GP BJT NPN 6V TSLP-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CARD GUIDE 160MM HEAVY (RED) datasheet.pdf
MICRO 21 F 18" RBW JACKP A174 datasheet.pdf
FILT DSUB 37POS M-F ADPTR datasheet.pdf