API Delevan P1812R-273J
P1812R-273J picture photo
Mfg. Part Number
P1812R-273J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27UH 330MA 1.404 OHM
Datasheet Download
P1812R-273J.pdf
Availability of P1812R-273J
QUANTITY
P1812R-273J Order Process
Ship out your order
Specifications of P1812R-273J
Internal Part NumberEIS-P1812R-273J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesP1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±5%
Current Rating330mA
Current - Saturation465mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.404 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.190" L x 0.134" W (4.83mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P1812R-273J
Related LinksP1812, P1812R-273J Datasheet, API Delevan Distributor
P1812R-273J Details Description
Related parts for P1812R-273J
IC DRIVER MOSFET 12A HS 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER STR EXTENSION datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
PROTECTOR DUAL SYMMETRI datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
DIODE GENERAL PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/2.8V 0.4A 10TMLF datasheet.pdf