Littelfuse P2100SCMCLRP
P2100SCMCLRP picture photo
Mfg. Part Number
P2100SCMCLRP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR 190V 400A DO214
Datasheet Download
P2100SCMCLRP.pdf
Availability of P2100SCMCLRP
QUANTITY
P2100SCMCLRP Order Process
Ship out your order
Specifications of P2100SCMCLRP
Internal Part NumberEIS-P2100SCMCLRP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to SIDACtor Devices
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover240V
Voltage - Off State180V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance50pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2100SCMCLRP
Related LinksP2100S, P2100SCMCLRP Datasheet, Littelfuse Distributor
P2100SCMCLRP Details Description
Related parts for P2100SCMCLRP
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V datasheet.pdf
BUSHING 0.125" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf