Littelfuse P2200AA61
P2200AA61 picture photo
Mfg. Part Number
P2200AA61
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC 1CHP 200V 150A TYP61 TO220
Datasheet Download
P2200AA61.pdf
Availability of P2200AA61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P2200AA61 Order Process
Ship out your order
Specifications of P2200AA61
Internal Part NumberEIS-P2200AA61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover240V
Voltage - Off State200V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance35pF
Package / CaseTO-220-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2200AA61
Related LinksP220, P2200AA61 Datasheet, Littelfuse Distributor
P2200AA61 Details Description
Related parts for P2200AA61
IC REG LDO 3.3V 3A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO262 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 1CH 150KSPS 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SR BTS CB CS 6 ASY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf