Littelfuse P2202AC60
P2202AC60 picture photo
Mfg. Part Number
P2202AC60
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDACTOR 2CHP 90/180V 400A TO220
Datasheet Download
P2202AC60.pdf
Availability of P2202AC60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P2202AC60 Order Process
Ship out your order
Specifications of P2202AC60
Internal Part NumberEIS-P2202AC60
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover130V, 260V
Voltage - Off State90V, 180V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements2
Capacitance65pF, 115pF
Package / CaseTO-220-3 No Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2202AC60
Related LinksP220, P2202AC60 Datasheet, Littelfuse Distributor
P2202AC60 Details Description
Related parts for P2202AC60
FIXED IND 22UH 1.12A 130 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
LOW PROFILE QKE II ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf