TT Electronics/BI P230-1FD20BR10K
P230-1FD20BR10K picture photo
Mfg. Part Number
P230-1FD20BR10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P230-1FD20BR10K.pdf
Availability of P230-1FD20BR10K
QUANTITY
P230-1FD20BR10K Order Process
Ship out your order
Specifications of P230-1FD20BR10K
Internal Part NumberEIS-P230-1FD20BR10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP230
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P230-1FD20BR10K
Related LinksP230-1F, P230-1FD20BR10K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P230-1FD20BR10K Details Description
Related parts for P230-1FD20BR10K
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 1% datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
0.084 SERIES MLX HEADER 12CKT datasheet.pdf
RELAY UNIT FOR SF4B ROBUST TYPE datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP POLY 0.1UF 20% 63V SMD datasheet.pdf