Littelfuse P2400AA61L
P2400AA61L picture photo
Mfg. Part Number
P2400AA61L
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC 1CHP 220V 150A 61TYP TO220
Datasheet Download
P2400AA61L.pdf
Availability of P2400AA61L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P2400AA61L Order Process
Ship out your order
Specifications of P2400AA61L
Internal Part NumberEIS-P2400AA61L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover260V
Voltage - Off State220V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance35pF
Package / CaseTO-220-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P2400AA61L
Related LinksP2400, P2400AA61L Datasheet, Littelfuse Distributor
P2400AA61L Details Description
Related parts for P2400AA61L
FITTING ENTRANCE END CAP WHITE datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 1.5MM 3.5" datasheet.pdf
POSITIONER M22520/1-02 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR 3/16" datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 58MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf