TE Connectivity Potter & Brumfield Relays P25C43A12C1-240
P25C43A12C1-240 picture photo
Mfg. Part Number
P25C43A12C1-240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY CONTACTOR DPST 25A 240V
Datasheet Download
P25C43A12C1-240.pdf
Availability of P25C43A12C1-240
QUANTITY
P25C43A12C1-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of P25C43A12C1-240
Internal Part NumberEIS-P25C43A12C1-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
Standard Package9
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesP25
PackagingBulk
Relay TypeContactor
Coil TypeNon Latching
Coil Current-
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPST-NO(DM), SPST-NC(DB)
Contact Rating (Current)25A
Switching Voltage600VAC - Max
Turn On Voltage (Max)177 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time-
Release Time-
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power10 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-55°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25C43A12C1-240
P25C43A12C1-240 Details Description
Related parts for P25C43A12C1-240
RES SMD 14K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR .100 50POS datasheet.pdf
TRIAC 800V 25A TO220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf