3M P25E-050S-EA
P25E-050S-EA picture photo
Mfg. Part Number
P25E-050S-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 50POS .050" GOLD
Datasheet Download
P25E-050S-EA.pdf
Availability of P25E-050S-EA
QUANTITY
P25E-050S-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P25E-050S-EA
Internal Part NumberEIS-P25E-050S-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesP25E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge30 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25E-050S-EA
Related LinksP25E-0, P25E-050S-EA Datasheet, 3M Distributor
P25E-050S-EA Details Description
Related parts for P25E-050S-EA
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 3KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED B/L FOR DOGXL240 PURE GRN datasheet.pdf
30-4-WN 80601375191 datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN 36POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 1.8UH datasheet.pdf