3M P25E-068S-TG
P25E-068S-TG picture photo
Mfg. Part Number
P25E-068S-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 68POS .050" GOLD
Datasheet Download
P25E-068S-TG.pdf
Availability of P25E-068S-TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P25E-068S-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P25E-068S-TG
Internal Part NumberEIS-P25E-068S-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesP25E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge30 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25E-068S-TG
Related LinksP25E-0, P25E-068S-TG Datasheet, 3M Distributor
P25E-068S-TG Details Description
Related parts for P25E-068S-TG
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" WHT JACKS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.9A TO277A datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 22CIRC .375 datasheet.pdf
470UF 50V 10X20 datasheet.pdf