3M P25E-100S-TG
P25E-100S-TG picture photo
Mfg. Part Number
P25E-100S-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 100POS .050" GOLD
Datasheet Download
P25E-100S-TG.pdf
Availability of P25E-100S-TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P25E-100S-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P25E-100S-TG
Internal Part NumberEIS-P25E-100S-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesP25E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions100
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge30 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P25E-100S-TG
Related LinksP25E-1, P25E-100S-TG Datasheet, 3M Distributor
P25E-100S-TG Details Description
Related parts for P25E-100S-TG
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AFU09B/AE09G/AFU09B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8CDIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf