TT Electronics/BI P271-DS21BR10K
P271-DS21BR10K picture photo
Mfg. Part Number
P271-DS21BR10K
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
P271-DS21BR10K.pdf
Availability of P271-DS21BR10K
QUANTITY
P271-DS21BR10K Order Process
Ship out your order
Specifications of P271-DS21BR10K
Internal Part NumberEIS-P271-DS21BR10K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Potentiometer
Standard Package280
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesP271
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P271-DS21BR10K
Related LinksP271-DS, P271-DS21BR10K Datasheet, TT Electronics/BI Distributor
P271-DS21BR10K Details Description
Related parts for P271-DS21BR10K
SWITCH DIP TOP SLIDE 12POS 24V datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 300MA 1.2 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 610MA 460 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-219AB datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf