KEMET P278QE103M480A
P278QE103M480A picture photo
Mfg. Part Number
P278QE103M480A
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 20% 480V T/H
Datasheet Download
P278QE103M480A.pdf
Availability of P278QE103M480A
QUANTITY
P278QE103M480A Order Process
Ship out your order
Specifications of P278QE103M480A
Internal Part NumberEIS-P278QE103M480A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPME278
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC480V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.201" W (13.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.402" (10.20mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P278QE103M480A
Related LinksP278QE1, P278QE103M480A Datasheet, KEMET Distributor
P278QE103M480A Details Description
Related parts for P278QE103M480A
IC MULTIPLEXER 8-INPUT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G560 /20 K/F 1% datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 131.744 OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED DRIVER 96W 48V 277-480 datasheet.pdf