Littelfuse P3100AD61
P3100AD61 picture photo
Mfg. Part Number
P3100AD61
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC SYM 1CHP 280V 1000A TO220
Datasheet Download
P3100AD61.pdf
Availability of P3100AD61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3100AD61 Order Process
Ship out your order
Specifications of P3100AD61
Internal Part NumberEIS-P3100AD61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingBulk
Voltage - Breakover360V
Voltage - Off State280V
Voltage - On State5.5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)1000A (1kA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs)250A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements2
Capacitance150pF
Package / CaseTO-220-3 No Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3100AD61
Related LinksP310, P3100AD61 Datasheet, Littelfuse Distributor
P3100AD61 Details Description
Related parts for P3100AD61
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 6.3A TO-3P datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% BEAD datasheet.pdf
POWER STRIP 24" 15A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
RES 604K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LEAD MINI ALLIGATOR CLIPS PVC 0. datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf