Littelfuse P3300AA61RP
P3300AA61RP picture photo
Mfg. Part Number
P3300AA61RP
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
SIDAC 1CHP 300V 150A 61TYP TO220
Datasheet Download
P3300AA61RP.pdf
Availability of P3300AA61RP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P3300AA61RP Order Process
Ship out your order
Specifications of P3300AA61RP
Internal Part NumberEIS-P3300AA61RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
SeriesSIDACtor®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover360V
Voltage - Off State300V
Voltage - On State4V
Current - Peak Pulse (8/20µs)150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance35pF
Package / CaseTO-220-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P3300AA61RP
Related LinksP3300, P3300AA61RP Datasheet, Littelfuse Distributor
P3300AA61RP Details Description
Related parts for P3300AA61RP
RES SMD 17.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 1-INPUT SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 10-POS SIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE STD REC 200V DO219AB datasheet.pdf
SENSOR 20 VDC TO 22 VDC datasheet.pdf