Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KE13AHE3/54
P4KE13AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P4KE13AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE13AHE3/54.pdf
Availability of P4KE13AHE3/54
QUANTITY
P4KE13AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE13AHE3/54
Internal Part NumberEIS-P4KE13AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11.1V
Voltage - Breakdown (Min)12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE13AHE3/54
Related LinksP4KE13, P4KE13AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KE13AHE3/54 Details Description
Related parts for P4KE13AHE3/54
IC MIMD DSP 352-BGA datasheet.pdf
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.22A 13 MOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf