Littelfuse P4KE15CA-B
P4KE15CA-B picture photo
Mfg. Part Number
P4KE15CA-B
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE15CA-B.pdf
Availability of P4KE15CA-B
QUANTITY
P4KE15CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE15CA-B
Internal Part NumberEIS-P4KE15CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP4KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE15CA-B
Related LinksP4KE1, P4KE15CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P4KE15CA-B Details Description
Related parts for P4KE15CA-B
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 RA PTH W/CLIP DR TI datasheet.pdf
RECT SCHOTTKY 45V 5A TO-220AB datasheet.pdf