Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KE18HE3/54
P4KE18HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P4KE18HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE18HE3/54.pdf
Availability of P4KE18HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P4KE18HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE18HE3/54
Internal Part NumberEIS-P4KE18HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14.5V
Voltage - Breakdown (Min)16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE18HE3/54
Related LinksP4KE18, P4KE18HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KE18HE3/54 Details Description
Related parts for P4KE18HE3/54
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC 4FLIPCHIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
NX ETHER CAT COUPLER datasheet.pdf
06 MODII HDR DRST B/A .100CL datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf