| Internal Part Number | EIS-P4KE400A-E3/54 | |
| Standard Package | 5,500 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Series | TransZorb® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 342V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 380V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 548V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 730mA | |
| Power - Peak Pulse | 400W | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | General Purpose | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) | |