Littelfuse P4KE47A-B
P4KE47A-B picture photo
Mfg. Part Number
P4KE47A-B
Brief Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE47A-B.pdf
Availability of P4KE47A-B
QUANTITY
P4KE47A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE47A-B
Internal Part NumberEIS-P4KE47A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP4KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40.2V
Voltage - Breakdown (Min)44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE47A-B
Related LinksP4KE, P4KE47A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P4KE47A-B Details Description
Related parts for P4KE47A-B
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 296POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MKDSN2.5/10-BK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 12.3A 40 MOHM TH datasheet.pdf