Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KE51C-E3/54
P4KE51C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P4KE51C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE51C-E3/54.pdf
Availability of P4KE51C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P4KE51C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE51C-E3/54
Internal Part NumberEIS-P4KE51C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)41.3V
Voltage - Breakdown (Min)45.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE51C-E3/54
Related LinksP4KE51, P4KE51C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KE51C-E3/54 Details Description
Related parts for P4KE51C-E3/54
IC MPU I186 12MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 698K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CONN AUTO LAN PLUG 4POS datasheet.pdf