Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KE51CHE3/54
P4KE51CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P4KE51CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE51CHE3/54.pdf
Availability of P4KE51CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P4KE51CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE51CHE3/54
Internal Part NumberEIS-P4KE51CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)41.3V
Voltage - Breakdown (Min)45.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.4A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE51CHE3/54
Related LinksP4KE51, P4KE51CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KE51CHE3/54 Details Description
Related parts for P4KE51CHE3/54
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SOIC TO 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ASSY SQ 1POS 25X25MM 10.1MM HT datasheet.pdf