Vishay Semiconductor/Diodes Division P4KE550-E3/73
P4KE550-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
P4KE550-E3/73
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 495VWM 760VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE550-E3/73.pdf
Availability of P4KE550-E3/73
QUANTITY
P4KE550-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE550-E3/73
Internal Part NumberEIS-P4KE550-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)495V
Voltage - Breakdown (Min)550V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp760V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)400mA
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency90pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE550-E3/73
Related LinksP4KE55, P4KE550-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4KE550-E3/73 Details Description
Related parts for P4KE550-E3/73
IC DAS 12BIT 100KSPS BUS 28-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW SOD2 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 110MA 33 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf