Littelfuse P4KE56A-B
P4KE56A-B picture photo
Mfg. Part Number
P4KE56A-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL
Datasheet Download
P4KE56A-B.pdf
Availability of P4KE56A-B
QUANTITY
P4KE56A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of P4KE56A-B
Internal Part NumberEIS-P4KE56A-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP4KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4KE56A-B
Related LinksP4KE, P4KE56A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
P4KE56A-B Details Description
Related parts for P4KE56A-B
CUSTOM CIRCUIT MODULE HOUSING datasheet.pdf
IC 24-BIT BUS SWITCH 56-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.8A 25 MOHM TH datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM AC2W-NO datasheet.pdf
IC CODEC S/PDIF RCVR 64-LQFP datasheet.pdf
RES 221 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.12A 103 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf