Vishay Semiconductor/Diodes Division P4SMA43CA-E3/61
P4SMA43CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
P4SMA43CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMA
Datasheet Download
P4SMA43CA-E3/61.pdf
Availability of P4SMA43CA-E3/61
QUANTITY
P4SMA43CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4SMA43CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-P4SMA43CA-E3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesP4SMA, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4SMA43CA-E3/61
Related LinksP4SMA43, P4SMA43CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4SMA43CA-E3/61 Details Description
Related parts for P4SMA43CA-E3/61
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY WO/SW datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CQM UPGRADE KIT datasheet.pdf
C/A 3MM OFNP 50UM 0M3 MPO 4M datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf