Vishay Semiconductor/Diodes Division P4SMA75A-E3/61
P4SMA75A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
P4SMA75A-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 64.1VWM 104VC SMA
Datasheet Download
P4SMA75A-E3/61.pdf
Availability of P4SMA75A-E3/61
QUANTITY
P4SMA75A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of P4SMA75A-E3/61
Internal Part NumberEIS-P4SMA75A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesP4SMA, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64.1V
Voltage - Breakdown (Min)71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp104V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P4SMA75A-E3/61
Related LinksP4SMA75, P4SMA75A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P4SMA75A-E3/61 Details Description
Related parts for P4SMA75A-E3/61
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf