3M P50-040PG-SR1-EA
P50-040PG-SR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-040PG-SR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 40POS R/A .050" GLD
Datasheet Download
P50-040PG-SR1-EA.pdf
Availability of P50-040PG-SR1-EA
QUANTITY
P50-040PG-SR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-040PG-SR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-040PG-SR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesGround Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-040PG-SR1-EA
Related LinksP50-040P, P50-040PG-SR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-040PG-SR1-EA Details Description
Related parts for P50-040PG-SR1-EA
CONN PLUG 16POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
PANEL FILLER FLAT 9UX8HP datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 50POS datasheet.pdf