3M P50-040S-R1-EA
P50-040S-R1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-040S-R1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 40POS STR .050" GOLD
Datasheet Download
P50-040S-R1-EA.pdf
Availability of P50-040S-R1-EA
QUANTITY
P50-040S-R1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-040S-R1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-040S-R1-EA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-040S-R1-EA
Related LinksP50-040, P50-040S-R1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-040S-R1-EA Details Description
Related parts for P50-040S-R1-EA
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 2512 datasheet.pdf
ADAPTER TARGET HEAD 48-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS SMT GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf