3M P50-040SG-SR1-EA
P50-040SG-SR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-040SG-SR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 40POS R/A .050" GOLD
Datasheet Download
P50-040SG-SR1-EA.pdf
Availability of P50-040SG-SR1-EA
QUANTITY
P50-040SG-SR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-040SG-SR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-040SG-SR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package208
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesGround Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-040SG-SR1-EA
Related LinksP50-040S, P50-040SG-SR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-040SG-SR1-EA Details Description
Related parts for P50-040SG-SR1-EA
RES SMD 620K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
PANEL FRONT 16.7X7X0.5" BLACK datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf