3M P50-050PG-SR1-EA
P50-050PG-SR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-050PG-SR1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 50POS R/A .050" GLD
Datasheet Download
P50-050PG-SR1-EA.pdf
Availability of P50-050PG-SR1-EA
QUANTITY
P50-050PG-SR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-050PG-SR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-050PG-SR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package209
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesGround Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-050PG-SR1-EA
Related LinksP50-050P, P50-050PG-SR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-050PG-SR1-EA Details Description
Related parts for P50-050PG-SR1-EA
IC MPU SUPERVISORY 2.93V SOT23 datasheet.pdf
RECEIVER REM CTRL TOP 36.7KHZ datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY FR NAT 14.6" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP FOR/STOP/REV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 2.54MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RJ45 CBL ASSY ETHERNET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf