3M P50-052S-RR1-EA
P50-052S-RR1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-052S-RR1-EA
Brief Description
CONN SOCKET 52POS R/A .050" T/H
Datasheet Download
P50-052S-RR1-EA.pdf
Availability of P50-052S-RR1-EA
QUANTITY
P50-052S-RR1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-052S-RR1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-052S-RR1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package209
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions52
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Lock, Flange
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-052S-RR1-EA
Related LinksP50-052, P50-052S-RR1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-052S-RR1-EA Details Description
Related parts for P50-052S-RR1-EA
RES SMD 62 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
SENSOR LIQUID LEV TYPE1 -40-125C datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.05A SSMINI-3 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 60VFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf