3M P50-060P-R1-EA
P50-060P-R1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-060P-R1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 60POS STR .050" GLD
Datasheet Download
P50-060P-R1-EA.pdf
Availability of P50-060P-R1-EA
QUANTITY
P50-060P-R1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060P-R1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-060P-R1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
3D ModelP50-060P-R1-xx.igsP50-060P-R1-xx.stpP50-060P-R1-xx.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060P-R1-EA
Related LinksP50-060, P50-060P-R1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-060P-R1-EA Details Description
Related parts for P50-060P-R1-EA
CONN HEADER .100 DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 453 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1" DIA BLACK datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 8POS SINGLE datasheet.pdf