3M P50-060P-S20-EA
P50-060P-S20-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-060P-S20-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 60POS STR .050" GLD
Datasheet Download
P50-060P-S20-EA.pdf
Availability of P50-060P-S20-EA
QUANTITY
P50-060P-S20-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060P-S20-EA
Internal Part NumberEIS-P50-060P-S20-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package209
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights20mm
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060P-S20-EA
Related LinksP50-060, P50-060P-S20-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-060P-S20-EA Details Description
Related parts for P50-060P-S20-EA
CRIMPER CATV F RG6/59 VIDEO CBL datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 10W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT PIN datasheet.pdf