3M P50-060P-S24-EA
P50-060P-S24-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-060P-S24-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 60POS STR .050" GLD
Datasheet Download
P50-060P-S24-EA.pdf
Availability of P50-060P-S24-EA
QUANTITY
P50-060P-S24-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060P-S24-EA
Internal Part NumberEIS-P50-060P-S24-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package209
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights24mm
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060P-S24-EA
Related LinksP50-060, P50-060P-S24-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-060P-S24-EA Details Description
Related parts for P50-060P-S24-EA
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 18POS datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG HEX INV 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-12V 0.5A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2 BLACK datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf