3M P50-060P1-S1-EA
P50-060P1-S1-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-060P1-S1-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN PLUG 60POS .050" STR PCB
Datasheet Download
P50-060P1-S1-EA.pdf
Availability of P50-060P1-S1-EA
QUANTITY
P50-060P1-S1-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060P1-S1-EA
Internal Part NumberEIS-P50-060P1-S1-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Contact TypeCenter Strip Contact
Connector TypePlug
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060P1-S1-EA
Related LinksP50-060, P50-060P1-S1-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-060P1-S1-EA Details Description
Related parts for P50-060P1-S1-EA
IC CTRLR HOT SWAP NEG V 8-SOIC datasheet.pdf
LOCATOR TOOL FOR SOLDER SMA KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 3.94MM datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 200 OHM 1608 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 900MA 270 MOHM datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf