3M P50-060S-EA
P50-060S-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-060S-EA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 60POS STR WIREMOUNT
Datasheet Download
P50-060S-EA.pdf
Availability of P50-060S-EA
QUANTITY
P50-060S-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060S-EA
Internal Part NumberEIS-P50-060S-EA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeCenter Strip Contact
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge28 AWG
FeaturesClosed End, Strain Relief
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060S-EA
Related LinksP50-0, P50-060S-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-060S-EA Details Description
Related parts for P50-060S-EA
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC SENSOR ROTARY POSITION 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE 10GBASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT SKT datasheet.pdf
PWRBLADE V/T HDR datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf