3M P50-060S-R1-TG
P50-060S-R1-TG picture photo
Mfg. Part Number
P50-060S-R1-TG
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 60POS STR .050" GOLD
Datasheet Download
P50-060S-R1-TG.pdf
Availability of P50-060S-R1-TG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50-060S-R1-TG Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-060S-R1-TG
Internal Part NumberEIS-P50-060S-R1-TG
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock, Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-060S-R1-TG
Related LinksP50-060, P50-060S-R1-TG Datasheet, 3M Distributor
P50-060S-R1-TG Details Description
Related parts for P50-060S-R1-TG
ADAPTER FOR Z86D73 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STER 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf