3M P50-068SG-S1-TGF
P50-068SG-S1-TGF picture photo
Mfg. Part Number
P50-068SG-S1-TGF
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET 68POS STR .050" GOLD
Datasheet Download
P50-068SG-S1-TGF.pdf
Availability of P50-068SG-S1-TGF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P50-068SG-S1-TGF Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-068SG-S1-TGF
Internal Part NumberEIS-P50-068SG-S1-TGF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsInterconnect Mating Guide
Standard Package207
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesPak 50, P50
PackagingBulk
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions68
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesGround Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.441" (11.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-068SG-S1-TGF
Related LinksP50-068S, P50-068SG-S1-TGF Datasheet, 3M Distributor
P50-068SG-S1-TGF Details Description
Related parts for P50-068SG-S1-TGF
CONVERTER DC/DC 12V 36W OUT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 80POS 1.27MM datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 3A TO-220FP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 5POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
5+5 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SN8200UFL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO213AB datasheet.pdf