3M P50-080P-S20-EA
P50-080P-S20-EA picture photo
Mfg. Part Number
P50-080P-S20-EA
Brief Description
CONN PLUG 80POS STR .050" GLD
Datasheet Download
P50-080P-S20-EA.pdf
Availability of P50-080P-S20-EA
QUANTITY
P50-080P-S20-EA Order Process
Ship out your order
Specifications of P50-080P-S20-EA
Internal Part NumberEIS-P50-080P-S20-EA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights20mm
Height Above Board0.421" (10.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P50-080P-S20-EA
Related LinksP50-080, P50-080P-S20-EA Datasheet, 3M Distributor
P50-080P-S20-EA Details Description
Related parts for P50-080P-S20-EA
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 500A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
IC LVDS DUAL BUFFER 54-LLP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 5KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-215AA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf